THIS IS US Sene 2001’miş Gibi Rekorlar Kırmaya Devam Ediyor


152
312 shares, 152 points

TV dizileri söz konusu olduğunda, reyting grafikleri iptal olmayacak diziler söz konusu olunca iki şekilde ilerler. Bazı diziler zirvesini galasında yapar, herkesi ikna edemez, ama elinde küçük bir kitle tutmayı başarır ve onunla devam eder. Bu diziler ufak ufak azalarak biterler, çok nadir geri sıçramalar görürler. Bazı diziler ise ağızdan ağıza yayıldıkları için, galasından sonra reytinglerde bir tırmanma yaşarlar. Bu diziler genelde çok uzun ömürlü ve çok akılda kalıcı olurlar.

Amerikan karasal TV dünyası çok uzun zamandır böyle bir şey yaşamıyordu. Netflix ve Amazon gibi dijital platformlar, HBO ve AMC gibi kablo kanallar yükselişe geçerken karasal yayın bir hite benzeyen en son dizisini 2013’te Blacklist ile çıkarmış, o bile 13 milyonlarla başladığı hayatını dördüncü sezonunda 6 milyon civarına kilitlenerek devam ettirmişti. Bu sene, yıllar sonra ilk defa, o eski ve heyecan verici tipten bir ivmeye sahip bir dizi çıktı meydana. Ve rekorları kırarak da yoluna devam ediyor: This is Us.

161026_3415890_Career_Days_anvver_1

Fragmanı Facebook’ta yayınlandığından beri gerçekten muhteşem bir ilgi toplayan komedi-drama dizisi, geçtiğimiz günlerde kış finalini yayınladı. Ve o kış finali, hem canlı reytingler, hem de farklı izleme süresi kategorilerinde rekorları tokatlaya tokatlaya indi gezegenimize. Öncelikle kış finalinin sezon rekoru kırdığını belirtelim. Yani dizinin ilk bölümünden bile yaklaşık 1 milyon daha fazla izlenme yakaladı This Is Us. Kış finali canlı ve üç gün sonrasını kapsayan alanda, toplam 15.4 milyon kişi tarafından izlendi. O dediğimiz eşsiz ivme işte. Dahası, yakaladığı toplam 4.426 milyonluk artış, karasal TV kanallarında bir Salı rekoru. Gelmiş geçmiş.

This Is Us, çok eşsiz bir noktada duruyor. Onun kaldırdığı dumanı kaldırıp, bunu devam ettirebilen bir dizi daha çıkmadı ana Amerikan kanallarından çok uzun süredir. Dizi NBC’nin son yedi senedir yayınladığı en yüksek reytingli dizi örneğin. Üstelik acayip olan, diziyi izleyen 16 milyon kişinin 11 milyonunun bunu canlı yapması. Yani dizinin Hulu’ya ya da online ortamlara düşmesini beklemiyorlar, baya televizyonun karşısına geçiyorlar. Bu çok nevi şahsına münhasır durumu izlemek de bize keyif veriyor açıkçası. Lightsaber veren Obi-Wan gibiyiz. Daha uygar bir çağdan, daha asil bir durum sanki. Siz ne diyorsunuz?


Paylaşmak ister misiniz?

152
312 shares, 152 points

0 Comments

Yorum Yazın