Disney Dünya Sinema Tarihi Rekorunu Kırdı, Daha Yukarısı Da Mümkün!


164
312 shares, 164 points

Artık baya baya resmileşti: Disney sinema tarihinin en bereketli yıllarından birini yaşıyor. Rogue One’ın geçtiğimiz hafta sonu tüm dünyada 290 milyon dolar gişe hasılatı elde etmesinin ardından Disney resmen 7 milyar dolar barajını geçti, ve dünya sünema tarihinde bir sene içerisinde 7 milyar dolar gişe hasılatı barajını geçen ilk stüdyo oldu. Şu saatten sonra bunu analiz etmeye, “acaba şurası tutar mı?” diyecek bir yer yok. Herkes bütün kartları açtı, büyük ihaleyi Disney götürdü.

Bu baya sanatçıların tam “40 yıl artı beş dakika” dediği tipten bir seneydi Disney için. Yıllar boyunca yaptığı yatırımların artık zirve hasadını topladı. İşin Marvel tarafında iki filmle toplam iki milyar dolara yakın gişe elde etti. Disney Animation ve Pixar masaya iki buçuk milyar dolarını yapıştırdı. Bir süredir devam eden “Eski animasyonlara canlı şov çekiyoruz” politikaları bile Jungle Book hüviyetinde 1 milyar gişe yaptı bu sene.

Star Wars: Rogue One..L to R: Actors Riz Ahmed, Diego Luna, Felicity Jones, Jiang Wen and Donnie Yen..Photo Credit: Jonathan Olley..?Lucasfilm 2016

Ancak sene komple güller çiçeklerle de geçmedi dev firma için. Herhalde en büyük başarısızlıkları, Tim Burton’dan devralınan ikinci Alice filmi oldu. Bir kere bu projeye “he” demek dev vizyonsuzluktu zaten, ama yapıldı, ve neticede kemik 170 milyon dolar bütçeye, toplam 300 milyon dolar gişe elde edildi. Pazarlaması falan derken astarı yüzünden pahalıya geldi muhtemelen bu filmin. Benzer bir zarar da Spielberg’in The BFG’si ile geldi. Moana’nın da çok coştuğu söylenemez.

Yalnız işin şimdi şöyle ilginç bir tarafı var: Dikkatinizi çekiyorum, bu rekor Rogue One’ın 300 milyon barajını geçmesiyle geldi. Bir Force Awakens değil, ancak Rogue One da epey güçlü bir açılış yaptı geçtiğimiz hafta sonu. Karşısına Assassin’s Creed ve Sing gibi görece dikkat dağıtıcı rakipler gelecek olsa da, güçlü bir grafik çizeceği ön görülüyor. Peki film ömrünü 1.3 milyon dolar bandında bitirirse şaşırır mıyız? Hayır. Yani anlayacağınız Disney rekorunu genişletmek için de gayet yeterli bir iki haftaya sahip yıl sonuna kadar. Hem öyle olursa, senenin en çok hasılat elde eden ilk beş filmi de onlarda olur, taç iyice netleşir. Resmen şans bırakmadılar bu sene başka hiç kimseye yani, yuh…


Paylaşmak ister misiniz?

164
312 shares, 164 points

0 Comments

Yorum Yazın